Monitoring hidroloških, hidrauličkih i morfoloških karakteristika rijeke Dunav te inventarizacije sastavnica bioraznolikosti na zajedničkom hrvatsko-srpskom sektoru rijeke Dunav

Naziv projekta: Monitoring hidroloških, hidrauličkih i morfoloških karakteristika rijeke Dunav te inventarizacije sastavnica bioraznolikosti na zajedničkom hrvatsko-srpskom sektoru rijeke Dunav

Klijent: Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture

Partneri na projektu: Hidroing d.o.o., Vodoprivredno – projektni biro d.d. (VPB)
Trajanje: 01/2023 – 07/2024
Lokacija: Hrvatska


Ovaj projekt sastavni je dio cjelovitog međunarodnog EU projekta „Priprema FAIRway2 radova na koridoru Rajna-Dunav“ unutar CEF 2014. – 2020. poziva u području prometa. Projektni partneri su austrijsko Ministarstvo za klimatske akcije, okoliš, energiju, mobilnost, inovacije i tehnologiju (koordinator projekta je „viadonau“ iz Beča), srpsko Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture (MGSI) te hrvatsko Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture (MMPI).

Cilj ovog monitoringa je osigurati temelj za zajedničku strategiju Hrvatske i Srbije u održavanju Dunava kao važnog međunarodnog plovnog puta, a u sklopu cjelovitog EU projekta hrvatski i srpski partneri redefinirat će prioritetne kritične dionice za plovidbu na zajedničkom sektoru Dunava i analizirati njihova alternativna rješenja.

Rezultati EU projekta biti će prikazani unutar sveobuhvatne studije, koja će služiti za buduće zajedničko adaptivno upravljanje Dunavom u pograničnoj zoni između Hrvatske i Srbije, te kojom će se omogućiti kontinuirano održavanje međunarodnog plovnog puta uz zaštitu bioraznolikosti i održanje usluga prirodnih poplavnih ekosustava s obje strane rijeke.

Projekt se sastojao od tri komponente:

1. Monitoring relevantnih parametara za održavanje plovnog puta: Ova komponenta je uključivala procjenu regulacijske infrastrukture rijeke, provođenje hidrografskih istraživanja, mjerenje protoka sedimenta i struja, te instaliranje piezometara za praćenje razine i temperature vode. Ove aktivnosti izvodili su Hidroing i VPB.

2. Inventarizacija sastavnica bioraznolikosti: Ova komponenta uključivala je dokumentiranje ribljih populacija, staništa, vrsta ptica i vrsta riječnog bentosa u kritičnim dijelovima Dunava. Također je uključivalo izradu detaljnih karata staništa i praćenje ekoloških uvjeta prema Okvirnoj direktivi o vodama (ODV). Ove aktivnosti izvodio je Oikon.

3. Uspostava geoinformacijskog sustava (GIS): Uspostavljen je GIS sustav za pohranu i upravljanje svim prikupljenim podacima, uključujući parametre održavanja plovnih putova i informacije o praćenju bioraznolikosti. Ovu komponentu također je proveo Oikon.

Oikon je bio zadužen i za vođenje i koordinaciju projekta.

Provedba ovog projekta doprinosi sljedećim Ciljevima održivog razvoja:

Oikon d.o.o.
Oikon d.o.o.