Procjena utjecaja na okoliš i provedba regulatornih mjera zaštite okoliša prema fauni, flori, šumskim ekosustavima i zaštiti od buke za vjetroelektrane Jelinak

Naziv projekta: Procjena utjecaja na okoliš i provedba regulatornih mjera zaštite okoliša prema fauni, flori, šumskim ekosustavima i zaštiti od buke za vjetroelektrane Jelinak

Klijent: EURUS d.o.o.
Trajanje: 06/2006 – 01/2009; 02/2012 – 09/2014
Lokacija: Hrvatska


Projekt je uključivao istraživanje okoliša i terenska istraživanja faune ptica i šišmiša na mjestu planirane izgradnje vjetroelektrane. Cilj projekta bio je savjetovanje, praćenje i provedba mjera zaštite okoliša za VE Jelinak.

Prije početka rada VE Jelinak provedene su sljedeće aktivnosti u 2012. godini: jednogodišnje istraživanje ptica i šišmiša, biospeleološki nadzor tijekom gradnje, lociranje i kartiranje staništa za dvije ugrožene biljne vrste (Orchis provincialis, Fritillaria messanensis ssp. gracilis), savjetovanje tijekom izgradnje u području zaštite krajobraza, šumarstva i divljači.

Istraživanje ptica i šišmiša (02/2012 − 03/2013) obuhvaćalo je prikupljanje informacija o sastavu vrsta, aktivnostima ptica i šišmiša, potencijalnim gnijezdima, analizu stanišnih tipova na širem području, informacije o područjima hranjenja i potencijalnim migracijskim putovima, korištenju staništa, morfologiji terena, prostornim obilježjima i drugim podacima.

Tijekom prvih godinu i pol rada VE Jelinak (03/2013 − 09/2014) provedeno je praćenje utjecaja vjetroelektrane na ptice i šišmiše, uključujući praćenje aktivnosti i stradavanja kako bi se ocijenila moguća potreba za dodatnim mjerama ublažavanja i daljnjim praćenjem.

Glavne aktivnosti:

  • Kartiranje staništa provedeno je za dvije ugrožene biljne vrste (Orchis provincialis, Fritillaria messanensis ssp. Gracilis)
  • Biospeleološki nadzor tijekom gradnje
  • Izrada grafika, karta, skica i foto dokumentacije
  • Istraživanje ptica i šišmiša prije rada VE Jelinak (02/2012 − 03/2013)
  • Praćenje aktivnosti i mortaliteta ptica i šišmiša nakon izgradnje (03/2013 − 09/2014)

Praćenje mortaliteta uključivalo je:

  • Kartiranje područja pretraživanja 70 m oko svakog vjetroagregata
  • Pretragu uginulih šišmiša i ptica na području 70 m oko svakog vjetroagregata
  • određivanje stope uklanjanja stradalih jedinki.

Foto: www.vjetroelektranajelinak.com
Oikon d.o.o.
Oikon d.o.o.
Skip to content
Oikon d.o.o.
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće kako bismo vam mogli pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije kao što su prepoznavanje kada se vratite na našu web stranicu i pomoć našem timu da razumije koje dijelove web stranice smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.